Post

Jak urządzić przytulny salon?

Każdy dom ma swój klimat, swoje oblicze i własny styl. Przede wszystkim dotyczy to pomieszczeń, w których często zbiera się cała rodzina i gdzie przyjmowani są goście. Ponieważ „sercem” mieszkania jest salon, dlatego to właśnie do aranżacji tego pomieszczenia należy podejść z zaangażowaniem.

Jak urządzić przytulny salon – wybór stylu

Przed przystąpieniem do projektowania ważne jest, aby określić, jaki wygląd powinien mieć salon. Możesz wybrać dowolny styl, ale musisz zacząć od określenia, jakie są wymiary pokoju i jego lokalizacja w mieszkaniu. Jeśli nie wiesz jak urządzić przytulny salon w stylu nowoczesnym, to optymalnym rozwiązaniem są jasne odcienie i minimum mebli. Jeśli salon jest mały, to w takim przypadku można zastosować styl high-tech lub minimalizm.

Wiele osób wybiera projekt małego salonu, wykonanego w stylu loftu, który tworzy jasną przestrzeń, która nie jest przeładowana meblami. Ekspansję przestrzeni osiąga się poprzez minimalną dekorację i zastosowanie prostych mebli odpowiednich do tego pomieszczenia. Styl loftowy wymaga wyeliminowania wszystkich zbędnych – mebli i elementów wystroju. Ten styl docenią osoby młodsze, dla których przede wszystkim liczy się przestrzeń i brak ograniczeń. Jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o to, jak urządzić przytulny salon jest styl retro. Charakteryzuje się połączeniem nieprzewidywalnych odcieni: różu z czernią, zieleni z żółcią, czerwieni z pomarańczą. Te schematy kolorystyczne są również stosowane w materiałach wykończeniowych, akcesoriach, tapicerce meblowej. Styl ten charakteryzuje się bardzo dobrym oświetleniem, które można uzyskać, dekorując pomieszczenie lampami z frędzlami lub abażurami, lampami na sznurkach, lampami podłogowymi w stylu lat 70tych.

Salon ze stołem i wypoczynkiem – w wnętrzach Eko

Jeśli pomieszczenie ma pełnić głównie funkcje użytkowe, to taki salon ze stołem i wypoczynkiem, może być utrzymany w stylu Eko. Układ większości nowoczesnych mieszkań często nie pozwala na stworzenie takiego wnętrza, ale domy czy mieszkania z przestronnymi pokojami i dużą ilością okien są odpowiednią opcją na styl ekologiczny.

Salony w takich domach znajdują się na parterze, a przez szklane drzwi przesuwne można przejść bezpośrednio do ogrodu. W pracy wykorzystywane są wyłącznie naturalne, przyjazne dla środowiska materiały - kamień, drewno, korek, rattan, wiklina, naturalne tkaniny, które pozwalają poczuć naturalną atmosferę.

W dużych mieszkaniach salon ze stołem i wypoczynkiem może zawierać elementy stylu klasycznego. Klasycyzm wyróżnia się obecnością sztukaterii, kolumn, luster obramowanych drewnem i rzeźbami, kutych mebli, ciężkich, drogich zasłon i oczywiście kominka.

Jedyne, co jest nie do przyjęcia dla klasycznego stylu, to tanie podróbki. W takim pomieszczeniu można umieścić obrazy, rzeźby, stare zabawki i inne rzadkie przedmioty. Można je zawiesić, postawić na specjalnych podestach lub we wnękach ściennych. Dzięki temu w mieszkaniu możesz stworzyć własną prywatną galerię. Jeśli pokój będzie wykorzystywany do przyjęć i innych rozrywek, może być urządzony w minimalistycznym stylu.

Przytulny salon ze stołem

Jak zaaranżować przestrzeń, jeśli chodzi o salon z narożnikiem i stołem

Aby racjonalnie i funkcjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, niezbędny jest przemyślany układ. Jeśli jest potrzeba połączenia salonu z kuchnią i jadalnią, należy określić lokalizację stołu jadalnego i wziąć pod uwagę strefę „mokrą”. Następnie, dzięki wykończeniu, musisz wizualnie oddzielić miękki obszar od jadalni. Lepiej jest podzielić przestrzeń w poprzek, a nie wzdłuż, aby stworzyć dwie lub trzy kwadratowe strefy, a nie jedną wąską. Taki salon z narożnikiem i stołem stanie się centralnym miejscem spotkań całej rodziny.

Jeśli miejsce pracy ma znajdować się w salonie, w miarę możliwości należy je umieścić bliżej okna lub wyposażyć w wysokiej jakości oświetlenie. Salon z narożnikiem i stołem ma tu pełnić przede wszystkim funkcję użytkową, więc nacisk kładziemy na wygodę ustawienia mebli.

Jak zaprojektować mały salon w bloku ze stołem?

W przypadku projektowania małych standardowych salonów optymalny jest styl miejski, który obejmuje wygodne, nowoczesne meble. Mały salon w bloku ze stołem winien mieć ściany ozdobione jasnymi kolorami, idealnie pasują tu też proste zasłony bez draperii. Ściany w takim wnętrzu ozdobione są wąskimi półkami z dużymi fotografiami, dużymi plakatami i oczywiście nowoczesnymi obrazami w płaskich cienkich ramach. Możesz użyć luster w projektowaniu ścian – mały salon w bloku ze stołem wizualnie się powiększy.

We wnętrzu znajdą zastosowanie meble w pastelowych i jasnych kolorach. Jasnym akcentem na ścianie będą ozdobne talerze lub ścienne kompozycje z suszonych kwiatów, zarówno z ramkami, jak i bez.

Zazwyczaj w pokoju znajduje się duża i wygodna sofa. Jeśli pozwala na to powierzchnia, użyj dwóch sof o tej samej fakturze, ale w różnych kolorach, oraz pary krzeseł tego samego koloru. Na przeciwległej ścianie od sofy znajduje się duży telewizor. Aby nie zaśmiecać pokoju masywnymi meblami, lepiej zastosować szafkę pod telewizor, na której można również umieścić książki i przedmioty dekoracyjne. Środek obszaru zajmie stolik kawowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz