Jak radzić sobie z upałami w domu bez klimatyzacji?
Coraz częściej w naszej strefie klimatycznej zdarzają się dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza. W takie dni trudno wytrzymać w nieklimatyzowanym pomieszczeniu. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają ulżyć nam w upalne dni.
Jak radzić sobie z upałami w domu – dlaczego pomieszczenie się nagrzewa?
Wskazane jest, aby temperatura w salonie utrzymywała się na poziomie 20-22°C. To oczywiście średnia. Niektórzy ludzie czują się komfortowo, zasypiając w temperaturze 16-18°C, a innym jest zimno nawet przy wysokich wskazaniach termometru. Co jednak zrobić, kiedy temperatura w pomieszczeniu sięga 28 czy 30 stopni? Jak radzić sobie z upałami w domu?
Przede wszystkim warto wiedzieć, czemu w domu jest tak gorąco.
- Im więcej mieszkańców mieszkania lub pracowników w biurze, tym bardziej nagrzewa się powietrze i zużywa się tlen.
- Zamknięte okna i drzwi. Aby pomieszczenie się chłodziło, niezbędny jest dopływ świeżego powietrza.
- W zależności od kierunku, na który wychodzą okna, w pomieszczeniu może być cieplej rano lub wieczorem, a latem przez południowe okna najczęściej wpada promieniowanie ultrafioletowe, ogrzewając przestrzeń.
- Piece, czajniki, żelazka nagrzewają pomieszczenie.
Jeśli nie wiesz jak radzić sobie z upałami w domu, to przede wszystkim ogranicz dopływ światła słonecznego. Przydadzą się grube zasłony lub folie zaciemniające, które można przykleić do okna lub balkonu w nagrzanym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że szczelnie zaciągnięte zasłony mogą również blokować dopływ świeżego powietrza z ulicy.
Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu – praktyczne porady
Ważne jest zapewnienie przepływu świeżego powietrza. Ale najlepiej to zrobić, gdy temperatura na zewnątrz spadnie i zrobi się chłodno. W upalne popołudnie gorące powietrze wpada do mieszkania przez otwarte okna i drzwi balkonowe, dlatego lepiej je zamknąć.
Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu w bloku? Nawilżaj pomieszczenie. Nawilżacze często posiadają dodatkowe funkcje oczyszczania i chłodzenia powietrza. Jeśli nie masz takie urządzenia, skorzystaj ze starych, sprawdzonych metod: spryskaj tekstylia i meble tapicerowane wodą ze spryskiwacza, rozstaw umywalki i garnki z wodą po całym mieszkaniu. Aby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę, możesz dodać do niej lód.
To jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu zależy w dużej mierze od tego, ile urządzeń pracuje w domu. Staraj się rzadziej używać kuchenki, ekspresu do kawy i żelazka. Nawet żarówki podnoszą temperaturę w pomieszczeniu; Sensowną wydaje się wymiana ich na diody LED. Osobną, całoroczną „baterią” jest działający podgrzewany wieszak na ręczniki. W czasie upałów można go wyłączyć.
Co zrobić, gdy jest za gorąco na dworze?
Nawet jeśli nie planujesz gotować w kuchni, włącz okap nad kuchenką. Zasysa część pary i gorącego powietrza, tworząc efekt klimatyzacji.
To, co zrobić, gdy jest za gorąco to posprzątać. Stężenie kurzu w suchym pomieszczeniu utrudnia oddychanie. Czyszczenie na mokro pomoże oczyścić i schłodzić pomieszczenie.
Chłodne napoje zmuszają organizm do uzupełnienia utraconego ciepła. O wiele skuteczniej jest pić ciepłą herbatę. Nie wiesz co robić, gdy jest za gorąco? Weź prysznic w ciągu dnia. Ogranicz aktywność fizyczną i wyeliminuj czynniki stresogenne, aby nie powodować zwiększonego stresu w organizmie.
W ciągu dnia, gdy słońce świeci szczególnie mocno, zasłaniaj okna zasłonami lub używaj żaluzji, lub rolet. Pomoże to zminimalizować przedostawanie się bezpośredniego światła słonecznego i ciepła do pomieszczeń. Alternatywną opcją jest nałożenie folii lustrzanej od wewnętrznej strony okien. Dobrze odbija światło, pomieszczenie będzie zaciemnione i będzie się wolniej nagrzewać. Przyciemnianie zapobiega również nadmiernemu nagrzewaniu się urządzeń elektrycznych.
Jak schłodzić pokój bez klimatyzacji – skuteczne praktyki
W czasie upałów unikaj picia alkoholu i napojów gazowanych. Spowalniają procesy metaboliczne w organizmie. Np. zimne piwo ma szkodliwy wpływ na organizm.
Jeśli nie wiesz jak schłodzić pokój bez klimatyzacji to przede wszystkim, potrzebujesz cyrkulacji powietrza - otwórz drzwi w swoim mieszkaniu i włącz wentylator, aby zapewnić przepływ powietrza. Okna należy otwierać tylko na noc, a w dzień zamykać. Jeśli otworzysz okna w okresie aktywnego nasłonecznienia, mieszkanie nagrzeje się bardziej: chłodne powietrze będzie uciekać z mieszkania.
Istnieje prosty sposób jak schłodzić pokój bez klimatyzacji. Przed wentylatorem można ustawić pojemnik z wodą i lodem. Dzięki nadmuchowi wentylatora zimne powietrze rozejdzie się po całym pomieszczeniu. To samo można zrobić w pracy, jeśli nie ma tam klimatyzacji.
Komentarze (0)