Post

Ogródek warzywny na balkonie – jak go zrobić?

Zamknięte loggie i balkony to idealne miejsce na domowy ogródek warzywny

Ogródek na balkonie w bloku – jak zorganizować?

Organizując ogródek na balkonie w bloku, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań. Regały z liśćmi sałaty mogą być świetną ozdobą pomieszczenia. Jeśli balkon jest połączony z kuchnią w stylu prowansalskim, możesz sadzić zieloną cebulę, sałatę i zioła w małych doniczkach i pudełkach.

W razie potrzeby możesz świeżą gałązkę koperku, udekorować parapet. Pudełka na warzywa z aranżacjami miniaturowych ostrych papryczek doskonale prezentują się na białych lub kremowych ścianach. Pomidory czereśniowe można sadzić w osobnych doniczkach, kręcone, przysadziste krzewy pomidorów w okresie dojrzewania uprawy są gęsto pokryte małymi skupiskami dojrzałych owoców o jasnych kolorach. Hodowcy oferują pomidory koktajlowe w kolorze czerwonym, różowym, fioletowym i żółtym. Oprócz walorów dekoracyjnych plony z miniaturowych krzewów wiśni można spożywać na świeżo.

Ogródek na balkonie w bloku to mogą być też pionowe ściany z kręconych warzyw, które wyglądają na balkonach oryginalnie i świeżo. Do ogrodnictwa pionowego używa się roślin warzywnych, takich jak fasola, groch, fasola, korniszony. Ogródek balkonowy do dekoracji wnętrza loggii nie wymaga uciążliwej pielęgnacji, wystarczy regularne podlewanie doniczek z roślinami, okresowe dokarmianie i usuwanie uszkodzonych liści.

Jakie zalety ma warzywniak na balkonie?

Wiele warzyw nadaje się do uprawy na otwartym balkonie, ale można je sadzić tylko w ciepłym okresie. Konstrukcje balkonów otwartych nie chronią roślin ogrodowych przed przeciągami, dlatego konieczne jest umieszczenie skrzynek z posadzonymi warzywami w chronionym miejscu. Organizując warzywniak na balkonie, pamiętaj, że loggie północne nie nadają się do uprawy roślin warzywnych kochających światło. Warzywniak na balkonie można urządzić tylko od strony zachodniej, wschodniej i południowej.

Na nieizolowanych otwartych loggiach można uprawiać pomidory, paprykę, ogórki, bakłażany, rzodkiewki, zioła i inne warzywa.

Mini warzywnik na balkonie z paprykami

Ogród na balkonie (zamknięty) może przynieść obfite zbiory różnych warzyw, zwłaszcza jeśli balkon jest odpowiednio izolowany. Jednak konieczne jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia jesienią, gdy warzywa są zbierane.

Mini warzywnik na balkonie można obsadzić papryczkami. Na balkonie można uprawiać zarówno małe ozdobne, jak i duże papryczki. Do sadzenia papryki odmianowej używa się skrzynek, pojemników plastikowych, doniczek ceramicznych i wszelkich innych pojemników. Garnki, pojemniki lub pudełka powinny mieć u dołu otwory do odprowadzania wody.

Na dnie pojemników układana jest ekspandowana glina o grubości 3-5 cm, ta warstwa drenażowa pomoże szybko usunąć nadmiar wody do nawadniania z pojemników do uprawy warzyw. Doniczki wypełnione są glebą odżywczą z dodatkiem piasku, wermikulitu, próchnicy.

Paprykę można sadzić z nasionami w ziemi lub sadzonkami (sadzonki przygotowywane są od połowy zimy). Przy uprawie roślin z sadzonek owocowanie papryki następuje 1-1,5 miesiąca wcześniej niż przy sadzeniu nasion. Posadzone rośliny są dokładnie podlewane, po czym podlewanie odbywa się regularnie, gdy gleba wysycha. Mini warzywnik na balkonie należy regularnie nawozić.

Mini ogródek na balkonie i uprawa pomidorów

Trudno wyobrazić sobie ogród balkonowy bez pomidorów, warzywa te są łatwe w uprawie, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne odmian. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pomidorów, które można sadzić w wiszących koszach.

Jeśli twoim celem jest mini ogródek na balkonie z pomidorami, to polecamy ci następujące odmiany:

  • • Pomidor ampeliczny Red Abundance F1 - wcześnie dojrzała, niewymiarowa odmiana, z długimi owocami. Obfite zbiory dojrzewają półtora miesiąca po posadzeniu.
  • • Pomidor ampeliczny Cherry Falls F1 - pędy rośliny ampelicznej, dochodzące do 1-2 metrów. Niesamowita odmiana, plon dojrzewa w 60 dni.
  • • Kompaktowy pomidor Megabyte F1 - karłowa odmiana hybrydowa, o owocach średniej wielkości. Owoce są okrągłe, czerwone, mięsiste. Dojrzewanie zbiorów trwa 2 miesiące.

Mini ogródek na balkonie można też obsadzić ogórkami. Te są dość często uprawiane w ogrodzie balkonowym, a hodowcy wyhodowali ogromną liczbę odmian o doskonałym smaku i różnych okresach dojrzewania. Te wyróżniają się niesamowitym pięknem, zwartością, wysoką wydajnością i pysznym smakiem. Ogórki wymagają pionowej podwiązki, rzęsy spoczywają na specjalnych drabinkach, półkach i ścianach. W przypadku balkonów często stosuje się odmiany krzewów, które nie wymagają podwiązki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz