Post

Mieszkanie w mieście czy na wsi – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad przeprowadzką z miasta na wieś. Czy taka zamiana ma sens? Jakie są zalety i wady mieszkania na wsi i w mieście.

Jakie są zalety mieszkania na wsi?

Miasta przyciągają ludzi dzięki swoim szerokim możliwościom nauki, pracy. Życie na wsi nie jest jednak pozbawione zalet. Zatem jakie są zalety mieszkania na wsi?

Najważniejszą zaletą życia na wsi jest czystsze środowisko. Czyste powietrze, dzika przyroda, błękitne niebo niezasłonięte czarnym dymem, czysta woda bez zanieczyszczeń. Świeże warzywa i owoce uprawiane na własnej działce mają również pozytywny wpływ na zdrowie. Możesz być absolutnie pewien jakości spożywanych produktów. Możesz nie tylko uprawiać je sam, ale także kupić od sąsiadów. Żywność ekologiczna to klucz do długowieczności.

Mieszkając na wsi, możesz mieć tyle zwierząt, ile chcesz. Nie będą musiały siedzieć w dusznym mieszkaniu. Co więcej, możesz mieć nie tylko kota, psa, żółwia czy świnię morską, ale także na przykład konia. Oczywiście wymaga on szczególnej opieki, wymaga też specjalnych warunków przetrzymywania, ale dużo łatwiej jest je stworzyć na wsi niż w mieście. Inne zalety mieszkania na wsi to:

  • • Dom na wsi będzie kosztował mniej niż mieszkanie w bloku. Od tej reguły są wyjątki, ale są one rzadkie.
  • • Ogólna atmosfera spokoju. Samochody są rzadkie, jest ich bardzo mało. Robotnicy nie hałasują przy zmianie asfaltu czy naprawianiu torów tramwajowych. Śpiew ptaków, kołysanie źdźbeł trawy na wietrze i szum wody w wąskiej rzece - to dźwięki, które będziesz słyszeć na co dzień.

Jakie są minusy mieszkania na wsi?

Istnieją jednak minusy mieszkania na wsi:

  • • Niewiele możliwości rozwoju. Zwykle mieszkańcy wsi muszą dojeżdżać do miasta, aby zdobyć wykształcenie, a potem dobrze płatną pracę. Praca na wsi to zazwyczaj sprzedaż własnych produktów spożywczych, praca fizyczna, stanowisko sprzedawcy w małym sklepie, kelnera w lokalnej kawiarni. Na bardziej prestiżową pracę możesz liczyć tylko w granicach miasta.
  • • Nie ma dużego centrum handlowego, wesołego miasteczka, kina, teatru. Nie odbywają się tu edukacyjne festiwale. Jeśli chcesz odwiedzić kino, kupić nowy telewizor lub skorzystać z masażu, musisz jechać do miasta.

Minusy mieszkania na wsi to także fakt, że nieprzygotowanej osobie trudno będzie zorganizować sobie życie na wsi. Paradoksalnie jest tu o wiele więcej codziennych zajęć, niż wykonuje je przeciętny mieszkaniec miasta. Wiele będziesz musiał zrobić sam. Naprawić dach, odśnieżyć podjazd, wyczyścić podwórko, skosić trawę.

Budowanie relacji z innymi może być trudne. Ten czynnik jest traktowany indywidualnie, ale jeśli porównamy funkcjonowanie na wsi z życiem w mieście, główna różnica polega na tym, że tutaj raczej nie będziesz w stanie funkcjonować z dala od sąsiadów.

Miasto

Jakie są zalety mieszkania w mieście?

Dla młodych ludzi, życie w dużych miastach to możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. W dużych miastach jest ogromny wybór instytutów, akademii i uniwersytetów. Inne zalety mieszkania w mieście, to możliwość zarobku.

Duże miasta to źródło pieniędzy i podatny grunt dla rozwoju biznesu. Rozpoczęcie własnego biznesu w dużym mieście jest znacznie łatwiejsze. Ogromna liczba konsumentów i potencjalnych klientów korzysta codziennie z usług fryzjera czy kawiarni znajdującej się blisko ich domu lub pracy. Przy minimalnych kosztach możesz uruchomić sklep internetowy z dostawą do domu przesyłką kurierską. Zalety mieszkania w mieście to też możliwość szybkiego dojazdu do pracy, a także znalezienie rozrywki. W większych miastach są muzea, teatry, konserwatoria, filharmonie, kina, cyrki i ogrody zoologiczne, nie mówiąc już o klubach i restauracje, które są dosłownie na każdym kroku.

Jakie są minusy mieszkania w mieście?

Są też minusy mieszkania w mieście. Pierwszą rzeczą, do której powinieneś się przyzwyczaić w dużym mieście, jest wszechobecny tłum, a co za tym idzie korki. W zależności od metropolii liczba osób może się zmniejszać, np. na osiedlach otoczonych zielenią, ale zapomnij o ciszy i spokoju, jaki jest na wsi.

Inne minusy mieszkania w mieście to pośpiech. W mieście obowiązuje on wszędzie i jeśli chodzi o pieszych i kierowców. To powoduje stres, z którym w dużym mieście będziesz się spotykać na każdym kroku. Większa liczba ludzi to większe prawdopodobieństwo przestępstw, niektóre obszary dużych miast są uważane za mniej lub bardziej bezpieczne.

Wracając do domu, możesz wpaść w korki i spędzić czas w autobusie lub w samochodzie. To wada dużego miasta – wszechobecne korki, które sprawiają, że wracasz z pracy do domu, dłużej niż powinieneś.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz