Jak skutecznie chronić siebie przed słońcem?
Witamina D, która powstaje pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia samopoczucie, ale nadmiar słońca może nie tylko spowodować oparzenia skóry, ale też wywołać złośliwego raka.
Skuteczna ochrona przed słońcem na plaży
Bez względu na rodzaj skóry, każdy potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej. Właściciele ciemnej skóry, chociaż są chronieni przed szkodliwym działaniem promieni z grupy B, które powodują oparzenia, to podobnie jak osoby o jasnej skórze, nie są odporni na promienie z grup A i C, które powodują przedwczesne starzenie się i raka.
Skuteczna ochrona przed słońcem na plaży to przede wszystkim filtry. Osoby o białej karnacji i blond/rudych włosach powinni używać kremu o SPF o współczynniku co najmniej 25-30. Brunetki będą potrzebować SPF15. Delikatna skóra wokół oczu, ust i uszu jest najlepiej chroniona przez ostrzejszy SPF45-50.
Aby krem ochronny prawidłowo spełniał swoje funkcje, należy go nakładać 15-30 minut przed wyjściem na plażę. W tym czasie krem wchłania się w skórę i działa skutecznie. Będąc na plaży, musisz odnawiać ochronę co 2 godziny. Po zejściu z plaży nie zapomnij użyć kremu po opalaniu, który pomaga nawilżyć skórę, która traci elastyczność pod wpływem promieni słonecznych.
Skuteczna ochrona przed słońcem na plaży to też odpowiednie godziny opalania. Większość lekarzy zgadza się, że najbezpieczniejsze godziny na opalanie to od 7 rano do 11 rano i od 16 do zachodu słońca. W południowym upale, kiedy słońce jest w zenicie, przebywanie na plaży jest szkodliwe. Zwłaszcza jeśli chodzi o szczyt sezonu letniego. Lepiej jest również stopniowo zwiększać ekspozycję na słońce, zaczynając od 5-15 minut.
Ochrona przed słońcem w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?
Skuteczna ochrona przed słońcem w ogrodzie to przebywanie w cieniu lub stosowanie nakryć głowy. Panamy, czapki z daszkiem, a nawet bandamki i kapelusze z szerokim rondem w dużym stopniu ochronią głowę przed przegrzaniem i udarem słonecznym. Kolejnym argumentem przemawiającym za nakryciem głowy jest ochrona włosów, gdyż słońce sprawia, że są kruche i łamliwe. Ochrona przed słońcem w ogrodzie to także odpowiednie nawadnianie organizmu. Aby zachować równowagę, należy pić więcej wody, unikać alkoholu i kawy bezpośrednio po opalaniu.
Z jakiego materiału powinna być czapka od słońca?
Krem przeciwsłoneczny to dość skuteczny środek chroniący skórę przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych. Problem w tym, że dla pełnej ochrony krem należy nakładać po każdej kąpieli i stosować nie tylko na plaży. Dlatego tak ważne jest zakładanie nakrycia głowy.
Paradoksalnie nie każda czapka od słońca nas chroni. Podobnie jak większość letnich ubrań, dostępne w sklepach czapki bardzo słabo chronią nas przed słońcem. Tradycyjna biała czapka wykonana z cienkiej bawełny przepuszcza 90% światła ultrafioletowego. Zaś najlepszą ochronę zapewnia gęsty czarny materiał. Doskonałą ochronę przed słońcem zapewnia czapka od słońca wykonana z dżinsu i gęstego jedwabiu. Bawełna i len chronią tym lepiej, im ciemniejszego są koloru. Mokre tkaniny przepuszczają słońce łatwiej niż tkaniny suche.
Latem najbardziej zagrożone są ramiona, kark, uszy, klatka piersiowa i dolna część pleców. Dlatego zaleca się noszenie T-shirtów z kołnierzykiem i bez głębokiego dekoltu. A także nie noś spodni i spódnic z niskim stanem. Pamiętaj, aby nosić kapelusz. Idealnym wyborem jest kapelusz z szerokim rondem, który lepiej chroni twarz i ramiona niż czapka czy panama.
Ochrona oczu, czyli okulary przeciwsłoneczne z filtrem
Promieniowanie UVA i B może spowodować poważne uszkodzenia wzroku. Szkoda w tym przypadku ma efekt kumulacyjny - konsekwencje nie pojawiają się natychmiast, ale z wiekiem. Dotyczy to przede wszystkim siatkówki i soczewki. Ponadto długotrwałe przebywanie na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych może prowadzić do zmęczenia oczu i bólów głowy. Dlatego w słoneczny dzień ważne są okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
Kategorie okularów przeciwsłonecznych dzielą się na trzy typy:
- • Zaciemnione okulary, które bardziej służą jako element dekoracyjny, który nie zapewnia ochrony oczu.
- • Okulary ze standardową ochroną UV.
- • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem zapewniające wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. To maksymalna ochrona, której możesz potrzebować w górach lub na wakacjach na plaży. Często te okulary są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed niebieskim światłem.
Stopień ochrony wskazują liczby. Jeśli zależy ci na 100% ochronie, wybierz gogle oznaczone 400-UV - blokują zarówno promienie typu A, jak i typu B. Jeżeli w oznaczeniu występuje również litera P, oznacza to, że okulary są dodatkowo wyposażone w filtr polaryzacyjny (antyrefleksyjny).
Komentarze (0)