Post

Pomysł na ogród – jak urządzić ogród?

Nawet najmniejszy kawałek ziemi może być zielony i pięknym ogrodem. Najważniejsze jest inspiracja i chęć zrealizowania swoich fantazji.

Fajne pomysły do ogrodu – sposób na prostą aranżację przestrzeni

Jeśli w ogrodzie brakuje miejsca na prawdziwy ogród kwiatowy, można postawić duże donice z roślinami, wykorzystując możliwą powierzchnię. Doniczki można ustawiać na ławkach, stołach i werandach. Jest to wygodne, ponieważ można je łatwo przenosić, od razu zmieniając wygląd ogrodu. Podobnie fajne pomysły do ogrodu, to stworzenie naturalnego krajobrazu.

Bardzo aktualnym trendem jest odtwarzanie naturalnego krajobrazu. Ponadto jest to okazja do wizualnego powiększenia powierzchni małego ogrodu, dzięki czemu kwiaty i zioła rosną tak, jak w naturze. Dla małego obszaru wybierz uprawy o odpowiednim rozmiarze. Wykorzystanie roślin pnących to kolejne fajne pomysły do ogrodu. Mogą to być dzikie winogrona - zmaksymalizują wykorzystanie powierzchni małego ogrodu. W końcu możesz umieszczać rośliny zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych. Najlepiej wyglądają rośliny, które nie tylko pięknie się zwijają, ale i kwitną.

Ogródek kwiatowy na małej przestrzeni

Ułożona w stos konstrukcja powtarzających się sekcji połączonych poprzecznymi prętami zapewni dodatkową przestrzeń dla wzrostu roślin. Obok można posadzić bocje lub przymocować na pergoli małe donice z kwiatami, wymieniając w ten sposób stelaż.

Tworząc ogródek kwiatowy, posadź rośliny na kilku poziomach. Aby uzyskać maksymalną różnorodność, sadź rośliny „według wysokości”. Niech najwyższe będą położone dalej, a pośrodku będą miniaturowe kwiaty.

Użyj składanych mebli, aby stworzyć miejsce, jeśli chodzi o ogródek kwiatowy. Miejsce do wypoczynku w małym ogródku najlepiej zaaranżować ze składanymi krzesłami i stołem. Możesz szybko zmienić wielkość i kompozycję takiego terenu rekreacyjnego.

Leżak w ogrodzie

Bajery do ogrodu - zasady samodzielnego projektowania ogrodu

Aby wyposażyć i udekorować ogród własnymi rękami, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Na początek warto sporządzić plan granic z wyznaczeniem ścieżek, terytorium do wjazdu, domków letniskowych.

  • • Projektując bajery do ogrodu, pamiętaj, że elewacji frontowej nie należy obsadzać wysokopiennymi drzewami, które z czasem mogą powodować niedostateczny dostęp światła. Z kolei kwietnik byłby dobrym rozwiązaniem, z posadzonymi w nim roślinami kwitnącymi.
  • • Dekorację ogrodu owocowego „zrób to sam” należy zaplanować w oświetlonych miejscach, za domkiem lub z boku. Pył z dróg i emisje z pojazdów nie będą sprzyjać krzewom i drzewom. Nie można go też umieszczać w części zacienionej.
  • • Na obwodzie lepiej sadzić krzewy. Jak zielony płot ukryją witrynę przed wzrokiem ciekawskich.
  • • Ogród skalny i ogromne klomby najlepiej sadzić w pobliżu ogrodzenia.
  • • Bajery do ogrodu takie jak obramowania kwiatowe i klomby najwygodniej umieścić na skraju trawników, w pobliżu altany, wzdłuż ścieżek ogrodowych.

Dekoracje ogrodowe - Dekorujemy ogród własnymi rękami

Możesz zorganizować miejsca na klomby i trawnik, sadząc karłowate drzewka owocowe i krzewy w szachownicę. Ideą projektantów na nasadzenia, aby wizualnie powiększyć teren, jest sadzenie roślin jasnych na pierwszym planie, a ciemniejszych w tle. Błędy, których nie należy popełniać, jeśli chodzi o dekoracje ogrodowe:

  • • Nie przeciążaj małego obszaru obfitością fontann, łuków, altan, figurek gipsowych. Dekorując ogród własnymi rękami, nie przesadzaj z wyraźnym nasadzeniem egzotycznych roślin. Nie zwiększy to atrakcyjności ogrodu. Nie eksperymentuj i nie sadź wszystkiego.
  • • Dekoracje ogrodowe powinny być przemyślane. Nie stawiaj na określonej przestrzeni, wszystkiego co znajdziesz sklepie. Lepiej wybrać jedną linię stylistyczną lub zdecydować się jaki charakter ma mieć ogród. Może on być np. w stylu angielskim czy francuskim lub wiejskim. Jeśli nie masz własnego pomysłu na aranżacje ogrodu, zawsze możesz skorzystać z gotowych projektów, które znajdziesz w Internecie.

Do wystroju ogrodu należy podchodzić z powagą i wiedzą. Właściwa aranżacja grządek z truskawkami, ziołami i warzywami, a co najważniejsze kreatywne podejście nada miejscu oryginalny wygląd. Nacisk można położyć na rośliny o dużych liściach. Na przykład rabarbar i chrzan. Dekorując ogród, stanowiska ogrodowe należy starannie podzielić na sektory za pomocą ścieżek. Wygodniej jest sadzić określoną uprawę w każdym sektorze. Kształt sektorów może być kwadratowy lub prostokątny. Aby ścieżki nie zarastały, posypuje się je żwirem, wiórami granitowymi lub pomalowanymi wiórami drewna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz