Post

Zasady zdrowego odżywiania – co trzeba wiedzieć?

Chcesz zmienić dietę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Aby zacząć zdrowo się odżywiać, musisz przede wszystkim przestrzegać kilku zasad.

Jak zdrowo się odżywiać – podstawowe zasady

Jeśli nie wiesz jak zdrowo się odżywiać, to najpierw musisz przyzwyczaić swój organizm do diety. Z czasem będziesz mógł wybrać optymalny dla siebie schemat diety. Jednak nie próbuj zmieniać wszystkiego w jeden dzień, taka taktyka nie doprowadzi do oczekiwanego rezultatu. Zdrowe odżywianie to stopniowa przemiana organizmu i należy zacząć od opanowania głównych zasad. Podstawowe zasady zdrowego odżywiania to:

  • • Codziennie rano wypij szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny na pusty żołądek - pomoże to organizmowi "przebudzić się", uruchomić układ trawienny i pozbyć się toksyn. Na początek wystarczy dodać do wody sok z 1/4 cytryny, a z czasem ilość można zwiększyć do 1/2 cytryny.
  • • Nie jedz żywności zawierającej białka zwierzęce i skrobie podczas jednego posiłku. Nie oznacza to, że nie można jeść mięsa i makaronu w jeden dzień, wystarczy je zjeść osobno, łącząc np. ze świeżymi warzywami. Pokarmy bogate w tłuszcze zwierzęce to: mięso, owoce morza, sery. Produkty zawierające skrobie to: produkty mączne, ziemniaki, rośliny strączkowe, zboża.
  • • Zamień biały ryż na brązowy lub czerwony. Zamiast mąki pszennej użyj mąki gryczanej lub żytniej. Zastąp cukier miodem.
  • • Ważne, jeśli chodzi o to, jak zdrowo się odżywiać - lepiej jeść owoce przed posiłkami, a nie po czyli na pusty żołądek.

Jak zacząć zdrowe odżywianie krok po kroku?

Po owocach zaleca się spożywanie innych pokarmów nie wcześniej niż trzy do czterech godzin później. Jedzenie owoców na śniadanie doda ci energii przez cały dzień. Najważniejsze, aby nie mieszać owoców z innymi produktami, aby nie aktywować procesu fermentacji. Jedyne, co dobrze komponują się z owocami, to świeże zioła, więc spokojnie możesz przygotować sałatkę owocową z miętą lub zdrowy koktajl.

Zastanawiając się jak zacząć zdrowe odżywianie, pamiętaj, że obiad i kolacja zaczynają się od sałatki warzywnej. Możesz nawet zacząć od jedzenia zieleniny lub marchwi, które zawierają wiele korzystnych enzymów i błonnika, które poprawiają wchłanianie innych pokarmów.

Przechodząc na zdrową dietę, nie spiesz się, słuchaj własnego ciała. Nie ma potrzeby spieszyć się z jednej skrajności w drugą, na pewno nie doprowadzi to do niczego dobrego. Rozważając jak zacząć zdrowe odżywianie, pamiętaj, że nie polega ono na liczeniu kalorii, co jest istotne przy przestrzeganiu diety, ani na całkowitym wyeliminowaniu z diety tłustych i wysokokalorycznych pokarmów. Przecież tłuszcze w niektórych produktach spożywczych (np. kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 w rybach lub pochodne wielu cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych w smalcu, które mają tak zwaną „długą kaloryczność”) i w pewnych okolicznościach warto włączyć do swojej diety. Zatem zdrowa dieta to przede wszystkim równowaga białek, tłuszczów i węglowodanów. Wykluczenie jednego z trzech składników równowagi nie jest dobrym pomysłem.

Zdrowe jedzenie

Zdrowe odżywianie - co jeść na co dzień

Co więc znaczy zdrowe odżywianie. Co jeść na śniadanie, obiad czy kolacje? Przede wszystkim stwórz optymalną dietę, nie rezygnując z niczego. Zmiana zwykłej diety na „prawidłową i zdrową” nie jest trudna. Wystarczy przemyśleć metody przygotowania i możliwości wykorzystania produktów, nie rezygnując z ulubionych dań.

Wolisz mięso? Spożycie białka nie jest zabronione Zalecamy zastąpienie tłustego mięsa (głównie wieprzowego) chudym, dietetycznym mięsem - jagnięcina , indyk, białe mięso kurczaka, chuda wołowina, cielęcina.

Oczywiście wszystkie opcje dań mięsnych są dobre z dodatkowymi składnikami w postaci zieleni, owoców, warzyw, ryżu. Spróbuj kurczaka pomarańczowo-musztardowego lub musu jabłkowego. Możesz spróbować zrobić malajskie szaszłyki lub rostbef.

Desery także wpisują się w zdrowe odżywianie. Co jeść na słodko? Istnieje wiele deserów z owocami, jagodami, warzywami, które są łatwe w przygotowaniu i niskokaloryczne, na przykład sałatka jagodowa z cytryną i kozim serem czy papryczka z jabłkami i suszonymi owocami.

Zdrowe jedzenie – spożywaj we właściwej kombinacji

To rada dla wszystkich, ale szczególnie dla tych, którzy, mają problemy z przewodem pokarmowym lub chorobami niektórych narządów (np. trzustki). Zdrowe jedzenie to nie łączenie mięsa i ziemniaków na jednym talerzu, ponieważ ziemniaki i mięso są inaczej trawione i wchłaniane.

Nie jedz owoców po obiedzie: powodują fermentację tego, co dostało się do żołądka „przed”. Pamiętaj o najprostszych, użytecznych kombinacjach żywności: mięso - warzywa ; zboża - produkty mleczne i tłuszcze (masło); warzywa- produkty zbożowe ( pieczywo , zboża ); owoce - zboża; jajka - warzywa, warzywa - owoce, orzechy.

Zdrowe jedzenie to nie ile, ale jak jesz. Różnica w tym, jak to wchłaniasz i jak się czujesz, może być ogromna. Stąd nasza czwarta wskazówka: jedz tyle, ile chcesz, ale staraj się rozbić liczbę posiłków od 1-2 do 4-5.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz