Post

Jak się ubrać w góry zimą? Poradnik.

Wymagania dotyczące odzieży w górach są szczególnie wysokie. Na dużych wysokościach jest zimno przez cały rok, a zimą śnieg leży też na niskich wysokościach. Pogoda w górach jest zmienna, a źle dobrane ubranie grozi odmrożeniami.

Jaki powinien być strój w góry damski?

Jesień i zima w górach są bardziej wymagające. O tej porze roku warto wybrać wysokie buty trekkingowe z wodoodporną membraną. Musi to być model ocieplany. Zimą i jesienią nie zapomnij o odzieży termicznej, która zatrzymuje ciepłotę ciała, ale jednocześnie jest oddychający.

Strój w góry damski to także wysokiej jakości polar i kurtka membranowa. Spodnie muszą być ocieplone. Kamizelki turystyczne świetnie sprawdzają się jako dodatkowa warstwa, która nie krępuje ruchów. Zwróć również uwagę na dodatkowe kieszonki na drobiazgi. Trzeba mieć ciepłą czapkę i rękawiczki. Strój w góry damski powinien być ocieplany i chronić przed wiatrem. Podobnie jak latem, należy zabrać ze sobą sportowe okulary przeciwsłoneczne. Promienie słoneczne odbijające się od śniegu są równie groźne, jak latem.

Legginsy w góry zimą – jakie powinny mieć cechy?

Odzież górska ma szczególne właściwości pod względem odporności na zużycie mechaniczne. Musi wytrzymać zarówno podejścia przez gęsty las lub zarośla z dolin do baz pod przełęczami i szczytami, jak i poruszanie się po piargach - dużych i małych. Legginsy w góry zimą są wyposażone w specjalną technologię splotu, dzięki którym zewnętrzne tkaniny odzieży są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne. Odzież górska jest szyta z myślą o tym, aby nie rozdzierała się i nie postrzępiła zbyt szybko w wyniku przypadkowego kontaktu ze skałami, szorstkim lodem, zaśnieżonymi powierzchniami czy ekwipunkiem, takim jak plecak czy uprząż.

Legginsy w góry zimą powinny być wodoodporne i szybkoschnące. Ochronę przed wodą można uzyskać tylko przy użyciu odzieży ze specjalnej tkaniny. Odzież do górskich wędrówek dobrze chroni użytkownika przed zamoczeniem dzięki specjalnemu krojowi, wodoodpornym zamkom, impregnacji, membranom i szwom, a także szybko schnie dzięki nowoczesnym tkaninom. Specjalne impregnaty mogą dodatkowo poprawić hydrofobowość wierzchnich materiałów odzieży przeznaczonej do chodzenia w górach.

Pamiętaj, że wszystko, co zabierzesz ze sobą, niesiesz na własnych barkach - w plecaku. Im cięższe ubranie, tym większy ładunek i mniejsza przyjemność z chodzenia. Dlatego większość producentów odzieży górskiej skupia się na tym, aby odzież była jak najlżejsza.

Strój w góry męski – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważna jest ochrona przed wiatrem. Siła wiatru w górach może wahać się od nieprzyjemnego zimnego przeciągu do gwałtownego huraganu z bardzo niskimi temperaturami i śniegiem. Strój w góry męski powinien być wyposażony w specjalny, anatomiczny krój, specjalną konstrukcję kaptura, elastyczne wstawki w rękawach, membrany chroniące przed wiatrem itp.

Jednocześnie negatywny wpływ słońca w górach jest znacznie silniejszy niż na równinie. Po pierwsze dlatego, że warstwa ozonowa jest cieńsza, a po drugie w górach tafla śniegu lub lodu, złożona z mikrokryształów zamarzniętej wody, odbijają promienie słoneczne jak lustro i zwiększają prawdopodobieństwo oparzeń słonecznych. Strój w góry męski powinien mieć specjalnie wstawki oraz warto też zabrać akcesoria, na przykład specjalne bandany BUFF.

Zaopatrz się w filtr przeciwsłoneczny. Oprócz ochrony skóry przed poparzeniami należy również pamiętać o szkodliwości promieni dla oczu, które zdecydowanie wymagają odpowiedniej ochrony. Na wysokości, nawet niewielkiej, warstwa ochronna ozonu jest cieńsza, a co za tym idzie, zwiększa się działanie promieniowania i ultrafioletu. Okulary w górach to absolutny must have, bez którego nie można wybrać się na wycieczkę.

Odzież górska dobrze też chroni przed zimnem, dzięki obecności warstwy ocieplenia lub specjalnego kroju, gęstych tkanin i technicznych detali, a jednocześnie doskonale odprowadza nadmiar ciepła, dzięki membranom i zamkom błyskawicznym, które można rozpiąć i schować.

góry

Jak wybrać spodnie w góry zimą

Optymalne spodnie w góry zimą to modele trekkingowi. Sprawdzą się jako uniwersalne spodnie podczas aklimatyzacji w dolinie i pokonywania górskich tras. Szczególnie popularne są modele, które posiadają dużą ilość kieszonek, w których można schować niezbędne w podróży drobiazgi: nawigator, mapę, batony odżywcze itp. Takie spodnie w góry zimą wykonane są z wytrzymałych, wykorzystujących technologię tkania ripstop i elastycznych materiałów, które dobrze się rozciągają i są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Polecamy też zakup spodni z możliwością odpięcia nogawek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz