Buty na obcasie: Jak je nosić i jakie wybrać?
Buty na obcasach są ważnym elementem kobiecej garderoby. Nie oznacza to jednak, że sięgające po nie panie nie mają żadnych obaw. Te najczęściej wiążą się z brakiem wiedzy na temat tego, jak dobrze wyglądać na obcasach. Obuwie wyposażone w obcas nie zawsze wygląda przecież tak samo, a jego wybór wcale nie musi być prosty. Na szczęście, nie ma takich sekretów butów na obcasach, których nie bylibyśmy w stanie odkryć.
Rodzaje obcasów damskich
Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad kryteriami wyboru butów na obcasie, powinnyśmy przyjrzeć się samemu obuwiu tego typu. Okazuje się, że nie ma przecież jednego tylko jego typu. Oczywiście, wymieniając popularne rodzaje obcasów damskich, zaczyna się zwykle od szpilek. Te cienkie, wysokie obcasy od lat są uważane za symbol kobiecości. Mają seksowny, a jednocześnie elegancki wygląd, a ponieważ nie zawsze są tak samo wysokie, można je nosić nawet nie mając dużego doświadczenia z podobnym obuwiem.
Szpilki, choć są najbardziej znanym rodzajem obcasów damskich, nie są jedynym, którym warto się zainteresować. Nie mniej popularne są dziś słupki, wysoko cenione choćby dlatego, że są szersze, a tym samym również bardziej stabilne. Także koturny cieszą się popularnością, o której spadku nie może być mowy. W ich przypadku obcas jest połączony z powierzchnią na całej długości buta. Noga prezentuje się więc świetnie, a jej właścicielka może liczyć nie tylko na komfort, ale również na stabilność. Lista obcasów damskich nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie wspomnieli o niskich i szerokich obcasach nazywanych kaczuszkami oraz o tak zwanych obcasach klinowych, podobnie jak koturny połączonych z podeszwą.
Rodzaje butów na obcasie
Wiedząc, które z damskich obcasów cieszą się największą popularnością, możemy przyjrzeć się butom dostępnym w sprzedaży, a następnie – wskazać te obuwie, które wymaga zainteresowania się nim. Wymienianie butów, które zachwycają warto rozpocząć od wskazania na czółenka będące klasycznymi butami z charakterystycznym czubkiem oraz z zabudowaną piętą. Czółenka są zwykle opisywane nie tylko jako obuwie wygodne, ale również bardzo stabilne. Można je przy tym dopasować do wielu stylizacji. Latem butami często spotykanymi są też sandały na obcasie. Te – w zależności od modelu – są wyposażone zarówno w paski, jak i w rzemyki. I one są opisywane jako uniwersalne, choć warto myśleć o nich przede wszystkim jako o obuwiu sprawdzającym się podczas pokonywania krótszych tras. Również botki na obcasie to obuwie tyleż popularne, co dość niebezpieczne, jeśli nie umie się w nich pewnie chodzić. Przeważnie sięgają do kostki, choć mogą ją również zakrywać, a ich popularność zwykle zaczyna się już wczesną jesienią, aby trwać aż do pełni wiosny.
Jak wybrać buty na obcasie?
Lista butów na obcasie dostępnych w sprzedaży jest dość długa, nie ma więc wątpliwości, co do tego, że każdy jest w stanie – bez większego trudu – znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Kilka prostych zasad może zresztą sprawić, że zadanie te będzie łatwiejsze niż początkowo mogło się nam wydawać. W pierwszej kolejności warto ocenić krytycznie własne umiejętności chodzenia w obuwiu na obcasie. Jeśli nie są one jeszcze duże, nie warto sięgać po buty na obcasie wyższym niż 5 centymetrów. Z pewnością nie będziemy prezentować się w nim najlepiej, a do tego niewinny spacer może zakończyć się nieplanowaną kontuzją. Warto też zwracać uwagę na to, na ile stabilne są buty budzące nasze zainteresowanie. Jeśli nie czujemy się w nich jeszcze zbyt pewnie, powinniśmy rozważyć zainwestowanie w szersze obcasy znane z tego, że zapewniają większą stabilność. Bez względu na to, jakie buty chcemy kupić, powinny zostać one przymierzone przed podjęciem ostatecznej decyzji. Często przejście kilkunastu metrów może skutecznie zweryfikować przeświadczenie o naszych umiejętnościach i urzeczywistnić je.
Jak nosić buty na obcasie?
Pytanie o to, jak nosić buty na obcasie, wydaje się dość kontrowersyjne. Nie brakuje przecież osób zastanawiających się nad tym, czy jest to sztuka, którą można opanować. Okazuje się, że wcale nie jest to niemożliwe. Co ciekawe, kluczem do sukcesu okazuje się być przede wszystkim praca nad prawidłową postawą ciała. Najwygodniej chodzi się będąc wyprostowaną i pamiętając o konieczności wciągnięcia brzucha. Warto też pamiętać, że same stopy także nie mogą być stawiane w przypadkowy sposób. Kroki wykonuje się zaczynając od pięt w kierunku palców unikając, jeśli tylko jest to możliwe, stawiania całej stopy na raz. Chodząc na obcasach dobrze jest też popracować nad skróceniem długości kroku. Nie trzeba dreptać w miejscu, kroki muszą być jednak krótsze niż te, które stawia się chodząc w butach z płaską powierzchnią.
Komentarze (0)