Post

Dom energooszczędny, czyli jaki? Jak sprawdzić czy dom jest energooszczędny?

Aby zrozumieć, co oznacza definicja domu energooszczędnego, należy najpierw zrozumieć pojęcie „efektywności energetycznej”. Efektywność energetyczna to kluczowa cecha każdego budynku. Polega na obliczeniu strat i zysków ciepła w budynku.

Dom energooszczędny a pasywny – czym się różnią?

Istotą koncepcji domu energooszczędnego jest to, że pasywne wpływy w budynku (światło słoneczne, wentylacja) są ponownie wykorzystywane do ogrzewania. Jakie są zalety takiego domu?

  • • To ekonomiczny dom. Dobrze zbudowany dom pozwala zaoszczędzić około 75% ciepła. A to oznacza, że zimą na ogrzewanie można wydać znacznie mniej. W takim domu nawet w mroźną pogodę będzie ciepło, a latem będzie przyjemnie chłodno.
  • • Jest ekologiczny. W końcu cała wytworzona energia jest wykorzystywana bez marnotrawstwa.
  • • Izolacja akustyczna budynku, wewnętrzna i zewnętrzna.

Istnieją też różnice, jeśli chodzi o dom energooszczędny a pasywny. Budynki te różnią się pod względem efektywności energetycznej. W różnych krajach jego wskaźniki są różne. Jeśli chodzi o dom energooszczędny a pasywny, to różne jest też zapotrzebowanie na energie.

Czym jest dom pasywny ekologiczny?

Pierwszym warunkiem, dzięki któremu budynek może funkcjonować jako dom pasywny ekologiczny, jest obecność izolacji termicznej. Różnorodne przegródki budowlane (okna, ściany, podłogi i dachy) typowych budynków mają imponujący współczynnik przenikania ciepła. Docelowo powoduje to znaczne straty, np. straty ciepła zwykłego budynku murowanego wynoszą od 300 do 360 kW na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni rocznie. Liczne badania wskazują, że poważna redukcja kosztów ciepła następuje tylko przy warstwie izolacji termicznej powyżej 15 cm Zaleca się stosowanie paneli termoizolacyjnych o grubości 30-40 cm.

Dom pasywny ekologiczny zakłada skuteczną izolację termiczną każdej powierzchni otaczającej - nie tylko ścian, ale także sufitu, podłogi, piwnicy, fundamentu i poddasza. W tym budynku powstaje kilka warstw izolacji termicznej – zewnętrznej i wewnętrznej. Umożliwia to jednoczesne utrzymanie zimna poza domem i utrzymanie poza nim ciepła. Na podobnej zasadzie przeprowadza się eliminację „mostków zimnych” w otaczających konstrukcjach.

Wszystko to prowadzi do tego, że w domach pasywnych straty ciepła przez przegrodę budynku wynoszą nie więcej niż 15 kW na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni rocznie - prawie 20 razy mniej niż w zwykłych budynkach. Na szczególną uwagę zasługuje izolacyjność termiczna okien. W nowoczesnych domach pasywnych przewiduje się zastosowanie dwu- lub trzykomorowych konstrukcji okiennych. Wewnątrz okien z podwójnymi szybami obecne są gazy o obniżonej przewodności cieplnej. Podczas montażu wykorzystuje się maksymalnie szczelne przyleganie okien do ścian. Domy energooszczędne wyróżniają się tym, że największe okna w nich „wychodzą” na południe. Nie jest to przypadek, ponieważ stamtąd pochodzi największa ilość promieniowania słonecznego.

Budowa domu energoszczędnego

Jak przebiega budowa domu energooszczędnego?

Dowiedzieliśmy się już, że dom energooszczędny to nie tylko wyposażenie, ale także technologie budowlane. Oto jak przebiega budowa domu energooszczędnego:

  • • Właściwy projekt budowlany. Udowodniono, że najlepsze wskaźniki strat ciepła osiąga się w budynkach o półkulistym kształcie.
  • • Mała powierzchnia. Dom energooszczędny czy pasywny nie może być duży.
  • • Izolacja. Wszystkie elementy budowlane zewnętrznej powłoki domu muszą być dobrze zaizolowane. Dla naszych szerokości geograficznych oznacza to współczynnik przenikania ciepła do 0,15 W/m².
  • • Budowa domu energooszczędnego to też właściwe okna, które są ważnym elementem budowy domu energooszczędnego.
  • • Im mniejsza powierzchnia okien, tym lepiej dla domu pasywnego. Dlatego radzimy kupować energooszczędne okna w niewielkim rozmiarze.
  • • Nadmiar przeszklenia grozi dużym obciążeniem układu chłodzenia latem i ogrzewania zimą, nawet przy wysokiej jakości oknach z podwójnymi szybami.

Jak sprawdzić energooszczędność domu samodzielnie?

Świadectwo energetyczne określa wstępną ocenę właściwości energetycznych. Certyfikat jest wymagany przy sprzedaży budynku na rynku wtórnym, wynajmie oraz w celu zrozumienia rzeczywistego zużycia energii cieplnej. Zatem jak sprawdzić energooszczędność domu? Świadectwo energetyczne pozwala również określić możliwe miejsca, które wymagają pomiarów dla konkretnego obiektu oraz skąd pochodzi ciepło. Dodatkowe badania są wymagane przy ubieganiu się o dotację na inwestycję kwalifikującą się jako obiekt energooszczędny lub pasywny.

Zastanawiając się jak sprawdzić energooszczędność domu, musimy wykonać pomiar nieszczelności. Rozporządzenie o stanie technicznym budynków zawiera instrukcje pomiarów po zakończeniu budowy, a także zalecenia dotyczące dopuszczalnej przepuszczalności powietrza przez nieszczelności. Wyznaczany jest przy różnicy ciśnień 50 Pa – na zewnątrz i wewnątrz domu – i odpowiada wzrostowi wymiany powietrza w kubaturze budynku lub pomieszczenia przez jedną godzinę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz