Półbuty męskie na każdą okazję
Męskie półbuty doskonale pasują jednakowo do garnituru jak też mniej formalnych stylizacji. Jak dobrać tego rodzaju buty do poszczególnych elementów garderoby?
Półbuty męskie eleganckie – popularne modele
Przede wszystkim buty i kozaki męskie można sklasyfikować ze względu na rodzaj sznurowania. Istnieją tylko dwa rodzaje sznurowania - otwarte i zamknięte. Łatwo je od siebie odróżnić: sprawdź, czy ścianki boczne można wygiąć o 180 stopni (ścianki boczne to te części buta, w których wykonane są otwory na sznurówki). Jeśli to możliwe, to są to półbuty męskie eleganckie typu derby, czyli buty, w których ścianki boczne są wszyte z przodu.
Jeśli ścianki nie wyginają się o 180 stopni, to masz przed sobą oksfordy - buty, na których boczne ścianki są wszyte pod przodem. To półbuty męskie eleganckie, które są bardziej surowe i formalne niż derby. Te z koleu są wygodniejsze dla osób z wysokim podbiciem.
Jeśli mówimy o obszarach zastosowania, to na bardziej uroczyste okazje, kiedy wymagany jest smoking lub frak, odpowiednie są oksfordy - czarne i wykonane z gładkiej skóry. Jeśli natomiast mówimy o nieformalnej stylizacji i zestawieniach z jeansami i spodniami, to lepszym wyborem są derby. Oksfordy nadają się w takich przypadkach tylko wtedy, gdy mają ozdobne perforacje.
Nieformalne półbuty męskie skórzane i mokasyny
Najczęściej półbuty to modele z ozdobnymi dziurkami (broguery), które znajdują się wzdłuż szwów, a czasem na samym przodzie buta. Warto pamiętać, że otwory na półbutach nie są przelotowe, a zatem nie służą jako dodatkowy środek wentylacji. Nieformalne półbuty męskie skórzane pasują bardziej do dżinsów i chinosów niż do formalnych garniturów.
Z drugiej strony, jeśli perforacja występuje tylko wzdłuż przedniego szwu, a same buty są wykonane z gładkiej, ciemnej skóry, to nadają się na zdecydowaną większość spotkań biznesowych i mogą dobrze wyglądać nawet do formalnych garniturów – oczywiście z wyjątkiem do smokingów i fraków, które wymagają czarnych oksfordów bez żadnych akcentów.
Dużą popularnością cieszą się takie półbuty męskie skórzane jak mokasyny. W zależności od stopnia formalności mokasyny różnią się kolorami i zdobienia. Najbardziej surowe modele (ciemne, wykonane z gładkiej skóry) można łączyć z biznesowymi garniturami, z kolei nieformalne mokasyny najlepiej łączyć z jeansami i chinosami. Jednak piękno formalnych mokasynów polega na tym, że dobrze wyglądają również z nieformalnym strojem, a co za tym idzie, są bardziej uniwersalne.
Mokasyny mają półokrągły szew na przyszwie (przód), który powinien być wykonany ręcznie. W takich butach nie ma zapięć. Wśród odmian mokasynów najmodniejsze są modele typu Penny loafers. To buty z ozdobnymi nakładkami, które mają wycięcia w kształcie rombów. Uniwersalna odmiana butów, która sprawdza się jednakowo przy formalnych jak i mniej eleganckich stylizacjach.
Półbuty męskie codzienne – mokasyny z frędzlami i monki
Tego typu modele zdobią frędzle wykonane ze skóry lub zamszu. Czasami są opatrzone dwiema ozdobnymi klamrami. Pod względem formalnym z grubsza odpowiadają mniej eleganckim modelom. Inne półbuty męskie codzienne, które stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, są monki.
Podobnie jak w przypadku mokasynów, nie ma tutaj sznurowania, ale zapięcie. W tym celu przewidziano jedną lub dwie klamry z paskami, w których wykonuje się małe dziurki (dzięki czemu można łatwo dopasować buty). Ciemne półbuty męskie codzienne są wykonane z gładkiej skóry i słyną ze swojej wszechstronności. Harmonijnie prezentują się zarówno z biznesowym garniturem, jak i jeansami. Inne modele są mniej formalne, ale bardziej uniwersalne. Obecnie monki z podwójną klamrą są uważane za bardziej modne niż ich odpowiedniki z pojedynczą klamrą. Niektórzy mężczyźni noszą je nawet w specjalny sposób: jedna z klamer pozostaje rozpięta, co nadaje butom nieco swobodniejszy wygląd.
Jak dobrać półbuty męskie do garnituru?
To jakie półbuty męskie do garnituru wybierzesz, zależy w dużej mierze od rodzaju wydarzenia i formalności. Jeśli zależy ci na najwyższej elegancji, będziesz potrzebować oxfordów (buty z gładkiej skóry z gładką podeszwą i małym obcasem). Na mniej formalne okazje, dobrym rozwiązaniem są również monki.
Na mniej oficjalne okazje odpowiednie są półbuty męskie do garnituru jak brogsy (buty z perforacją) i mokasyny lub nawet chelsea z wysoką cholewką, ale z cienką gładką podeszwą. Miękkie buty z cienkiej skóry można nosić do luźnych garniturów.
Wybierając kolor - skup się na kolorze garnituru. Obowiązują tu dość surowe zasady.
• Czarny garnitur: tylko czarne buty.
• Szary garnitur: czarne lub ciemne buty. Jeśli garnitur jest jasnoszary, odpowiednie będą również jaśniejsze brązowe buty.
• Granatowy garnitur: czarno-brązowe czółenka, bordowe buty.
• Brązowy lub beżowy garnitur: brązowe, ceglaste, bordowe buty, najlepiej ciemniejsze niż garnitur.
Komentarze (0)