Pielęgnacja obuwia – woskowanie i akcesoria do pielęgnacji
Niewłaściwa pielęgnacja butów znacznie skraca ich żywotność. Ale co oznacza „właściwa pielęgnacja”, co należy zrobić, aby buty służyły nam jak najdłużej?
Jak dbać o buty – czego unikać?
Dbanie o buty rozpoczyna się od uzyskania wiedzy – czego nie robić z butami. Przede wszystkim nie możemy pozwalać na:
- • Częste moczenie butów.
- • Nosić te same buty codziennie przez cały sezon.
- • Nosić butów w złym sezonie.
- • Narażenie na chemikalia nieprzeznaczone do butów.
- • Nosić modele o niewłaściwym rozmiarze.
- • Niewłaściwie czyścić górę produktu;
Wszystko to zauważalnie (i muszę powiedzieć dość szybko) wpływa na wygląd produktu. But traci kształt, kolor, połysk, pojawiają się pęknięcia i zagniecenia. Jeśli nie wiesz jak dbać o buty, to profesjonalna pielęgnacja obuwia składa się z kilku etapów, ale każdy z nich jest łatwy do wykonania w domu. Zatem jak dbać o buty? Musisz przede wszystkim:
- • Oczyścić buty z brudu.
- • Wysuszyć.
- • Oczyścić górny materiał.
- • Polerować (jeśli materiał tego wymaga).
- • Zaimpregnować środkami ochronnymi.
Jakie akcesoria do pielęgnacji obuwia będą ci potrzebne?
Buty to jeden z elementów garderoby, który tworzy nasz styl. Co więcej, od tego elementu zależy poczucie komfortu, a nawet zdrowia człowieka. Wybór wysokiej jakości butów to ważne zadanie. Niezbędne jest posiadanie w swojej garderobie kilku kompletów butów o różnym fasonie i funkcjonalności.
Należy pamiętać, że zakup butów nie jest głównym elementem, który przyczynia się do poprawy indywidualnego komfortu i stylu. Ważne jest, aby prowadzić terminową i wysokiej jakości pielęgnację obuwia. Akcesoria do pielęgnacji obuwia pozwalają zachować schludny wygląd i maksymalnie wydłużyć żywotność butów. Odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji obuwia pomogą ci zachować oryginalny wygląd butów, nawet po długotrwałym użytkowaniu.
Ważne jest, aby zrozumieć, że różne rodzaje i materiały obuwia mają swoje własne kryteria dotyczące procesu pielęgnacji. Dlatego akcesoria do pielęgnacji obuwia zamszowego mogą różnić się składem od produktów pielęgnacyjnych do butów sportowych. Tak więc w przypadku prawdziwej skóry lub imitacji skóry optymalne będą specjalne kremy o odpowiednim kolorze, a także płynna skóra (pomoże ukryć uszkodzenia i wady powstałe podczas eksploatacji). W przypadku zamszu lub butów zaleca się zwrócenie uwagi na farby, impregnaty hydrofobowe i środki czyszczące. Ponadto przydatnym zakupem będzie szczoteczka do nubuku i zestawy do czyszczenia. Za pomocą tych akcesoriów szybko usuniesz brud nagromadzony na powierzchni.
W przypadku obuwia gumowego membranowego i innego typu zalecamy zakup specjalnego dezodorantu do butów.
Woskowanie obuwia i jego czyszczenie
Czyszczenie na sucho i na mokro jest odpowiednie dla gładkiej skóry. W przypadku niezbyt zabrudzonych,, odpowiednie jest czyszczenie szczoteczką, a następnie przetarcie butów wilgotną ściereczką i wykończenie poprzez przetarcie suchą, miękką ściereczką. Bardzo zabrudzone buty wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej skóry trzeba prać w chłodnej wodzie. W żadnym wypadku nie należy używać gorącej wody, a wyrobów skórzanych nie należy prać w pralce. Szybko spłucz brud, unikając wnikania wilgoci. Woskowanie obuwia należy przeprowadzić tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Nubuk i zamsz wymagają innej metody czyszczenia. Takie produkty należy trzymać jak najdalej od wody i czyścić z brudu tylko w stanie suchym za pomocą specjalnej gumowanej szczotki. Dobrze usuwa brud z włosia, przywraca aksamitny wierzch. Brudne obcasy i podeszwy w takich butach można czyścić wilgotną, miękką szmatką.
Niewłaściwe suszenie to chyba najczęstszy „grzech”. Wiele osób chcąc przyspieszyć suszenie, kładzie mokre buty na kaloryferze, suszy je w pobliżu kuchenki gazowej lub korzysta z innych urządzeń. Zgodnie z przepisami buty należy suszyć tylko w temperaturze pokojowej. Bardzo mokre skórzane buty, botki można wypchać miękkim papierem, ale wcześniej but należy kilkakrotnie delikatnie osuszyć suchą, miękką szmatką. Po zmoczeniu skóra może stwardnieć. Aby go zmiękczyć, po wyschnięciu należy wmasować w powierzchnię wazelinę, a później - krem do butów i przeprowadzić woskowanie obuwia.
Czym natłuścić buty, aby można było je bezpiecznie przechowywać?
Przed przechowywaniem na skórę obuwia nałóż krem. Pozwól mu się całkowicie wchłonąć, po czym możesz impregnować buty. Jeśli zastanawiasz się czym natłuścić buty, to musisz kupić specjalistyczny krem w sklepie z obuwiem.
Szewcy zalecają natłuszczać skórzane buty kilka razy w roku (przed sezonem i w trakcie) zwykłym kremem do rąk, a następnie pastą do butów. Istnieją też domowe sposoby, jeśli chodzi o to, czym natłuścić buty. Kup kawałek niesolonego (to ważne) smalcu na targu lub w sklepie. Rozpuść go na patelni i wlej tłuszcz do słoika. Po utwardzeniu użyj go do obróbki. Nadaje się zarówno do przechowywania, jak i codziennego użytku.
Komentarze (0)