Post

Styl oversize męski - jak go nosić?

Styl oversize pojawił się już po I wojnie światowej na początku XX wieku, ale dopiero dziś wdarł się przebojem na wybiegi modowe.

Skąd się wziął t-shirt oversize męski?

W latach 70. ubiegłego wieku luźny styl ubioru znalazł swoje odzwierciedlenie w rozkloszowanych spodniach, a w latach 90. stał się trendem dzięki rozwojowi i upowszechnieniu kultury hip-hopowej. Młodzież, zwłaszcza w Europie, szeroko wykorzystywały dżinsy oversize, luźne T-shirty i kurtki.

Stopniowo styl oversize przestał być strojem określonej subkultury i stał się częścią mody. Znani projektanci i domy mody z powodzeniem łączą luźny styl z obowiązującymi trendami - Balenciaga produkuje odzież wierzchnią oversize, Stella McCartney oferuje kurtki i kardigany z utrzymane w tej stylizacji, a DKNY zachwyca luźno wyglądającymi tunikami i swetrami. Praktycznie każda marka ma w swojej ofercie t-shirt oversize męski i damski. Charakterystyczne cechy stylu oversize to:

• Luźny krój. Np. t-shirt oversize męski wyróżnia się prostym, luźnym krojem.

• Komfort. Wszystkie rzeczy są wygodne - nie krępują ruchu, nie ocierają i nie uciskają.

• Możliwość ukrycia wad sylwetki.

• Powiększone elementy odzieży.

Koszulki oversize męskie – stylizacje obszernego stylu

Styl oversize nie ma swojego odpowiednika - nie ma podobnych trendów ani odmian. Ale ma jedną unikalną cechę – łatwo go połączyć z innymi stylami. Same stylizacje oversize są stosunkowo łatwe do stworzenia. Np. zdecyduj się na szerokie dżinsy i obszerną pelerynę z frędzlami, aby uzyskać look w stylu hippisowskim z nutą oversize. Obszerna koszula oversize z powodzeniem komponuje się z biznesowymi stylizacjami. Koszulki oversize męskie doskonale pasują do podobnych marynarek. Do kurtek możesz założyć np. luźny dres.

Z kolei koszulki oversize męskie w stonowanych odcieniach idealnie wpasują się w stylizacje w minimalistycznym stylu. Dzięki tej wszechstronności oversize można wkomponować w niemal każdy kierunek stylistyczny - od minimalizmu po niestandardowe boho.

Spodnie oversize męskie

Kurtka, spodnie i bluza oversize męska

Wybierając ubrania oversize, pamiętaj, że nie wszystkie rzeczy, które nosisz, powinny być obszerne. Zwykle tworzy się kontrastowe stylizacje - obszerna góra i obcisły dół lub odwrotnie. W przypadku podstawowej garderoby oversize odpowiednie są:

• Koszula. Duże, obszerne koszule wyglądają ciekawie z dżinsami i klasycznymi spodniami. W przypadku podstawowej garderoby najlepszym rozwiązaniem będzie model w kolorze białym lub niebieskim, a dodatkowo można do niego dobrać koszulę w kratę i paski.

• Sweter oversize to niezastąpiony element garderoby na jesień i zimę. Noś go do dżinsów. Sweter można zastąpić kardiganem.

• Spodnie. Spodnie luźne, szerokie od bioder, pełnej długości lub przycięte. Materiał może być tu dowolny - dzianina, dżins.

Bluza oversize męska. To niezbędny element garderoby w tym stylu. Bluza oversize męska pasuje praktycznie do wszystkiego i jest uniwersalnym uzupełnieniem sportowej, casualowej stylizacji.

• Płaszcz. Odzież wierzchnia, jak żadna inna, została zainspirowana stylem oversize. Płaszcz, marynarka, kurtka bomberka. Najpopularniejsze są pastelowe odcienie lub jaśniejsze kolory bardziej przyciągające wzrok.

Spodnie oversize męskie – jak dobrać?

Spodnie męskie w stylu oversize powinny być przede wszystkim wygodne. Szerokie nogawki nie uciskają, nie obcierają i nie krępują ruchów. Spodnie oversize męskie wizualnie przypominają klasyczne modele (mają proste nogawki, czasem z marszczeniem lub zakładkami). Wyróżnia je luźny charakter.

Jeśli założysz czarne begginsy, biały golf i oversize'ową marynarkę, uzyskasz niemal biznesowy look. Jednak najbardziej praktyczne spodnie oversize męskie to bojówki. Te spodnie są również szerokie, ale mogą być proste lub nieco zwężane u dołu. Najczęściej wykonane są z grubych materiałów i czasami mają mankiet na dole. Wiele modeli cargo ma bardzo szerokie kieszenie. Kiedyś takie spodnie nosili wojskowi, dla których kluczowa była ich funkcjonalność. Stąd praktyczność modeli cargo.

Doskonałą alternatywą dla cargo są joggery. Wyposażone są w gumkę lub ściągacz u dołu nogawki, przy kostce. Joggery często mają niski stan, co czyni je „złotym środkiem” pomiędzy spodniami street a spodniami, przeznaczonymi do joggingu w parku i ćwiczeń na siłowni. Osobnym modelem są tzw. americanosy. Tutaj nogawki są szerokie, jednak górna część jest ciaśniejsza, ale pozwala na swobodę ruchu. Często są wykonane z dżinsu – to prawdziwa klasyka gatunku. Proste modele sportowe wykonane są z tkaniny bawełnianej, ze ściągaczem w pasie i mogą być również szerokie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz