Post

Jak dbać o skórę latem? Porady pielęgnacyjne

W czasie letnich miesięcy znacznie więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, co oznacza, że nasza skóra jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Na kondycję skóry niekorzystanie działa wiatr, promieniowanie słoneczne, słona woda, znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra przetrwała lato w dobrej kondycji i była świetnie przygotowana do nadejścia jesieni, musisz odstawić kosmetyki, których używałaś w sezonie jesienno-zimowym, latem potrzebujesz bowiem zupełnie innych.

Jakich składników nie powinno być w kosmetykach na lato?

Pielęgnacja skóry latem powinna składać się z:-oczyszczania;-nawilżania;-fotoprotekcji.Do letniej pielęgnacji wybieraj kosmetyki, które nie zawierają kwasu pirogronowego, glikolowego, trójchlorooctowego – są to substancje, które wnikają w skórę stosunkowo głęboko. Latem nie powinnaś też używać kosmetyków, które mają w swoim składzie retinol – substancja ta może podrażnić skórę, wywołać przebarwienia, a nawet doprowadzić do powstania oparzeń słonecznych. Jeżeli latem również chcesz używać kosmetyków z retinolem, wybieraj te, w których substancja ta występuje w niskim stężeniu. Pamiętaj również o stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem - nakładaj je na skórę za każdym razem, kiedy chcesz wyjść z domu nawet wtedy, kiedy dzień jest pochmurny. To, że słońca nie widać nie oznacza, że go nie ma.

Dlaczego oczyszczanie skóry to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych latem?

Jednym z najważniejszych zabiegów, które powinna obejmować pielęgnacja skóry latem jest jej oczyszczanie. Zabieg ten jest niezbędny o każdej porze roku, ale latem nie możesz go pominąć . W okresie lata gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie, do tłustej warstwy na skórze łatwiej przylegają zanieczyszczenia, w efekcie może nasilić się trądzik, mogą też zapychać się pory i powstawać zaskórniki. Do oczyszczania skóry latem możesz używać dwufazowego płynu do demakijażu albo płynu lub żelu micelarnego. Na koniec możesz spłukać twarz czystą wodą, ale nie jest to konieczne.

Ochrona przeciwsłoneczna

Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną

Podstawową letniej pielęgnacji jest nie tylko oczyszczanie skóry, ale także filtrowanie UV. Skóra jest barierą przed promieniowaniem UVA i UVB, jednocześnie jest narażona na rozwój raka skóry. Dlatego też latem musisz używać kremów z filtrem UV, stosuj je nie tylko podczas kąpieli słonecznych, ale za każdym razem, kiedy wychodzisz na spacer czy zakupy. Poza kąpielami słonecznymi kremy przeciwsłoneczne stosuj na te partie ciała, które są najbardziej narażone na słońce, czyli na twarz, ręce i nogi. Krem z filtrem nakładaj po aplikacji kremu na dzień, nakładanie powtarzaj co dwie, trzy godzin. Nową warstwę kosmetyku nałóż zawsze po wyjściu z wody. Produkty z SPF 50 lub 50+ chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem, zapobiegają pojawieniu się zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu się skóry. W produktach tych może być stosowany filtr mineralny, chemiczny albo naturalny. Filtrowanie UV sprawdzi się tylko wtedy, gdy będziesz używać kremów z filtrem minimum SPF 30. Nigdy nie stosuj przeterminowanych kremów z filtrem - mogą one nie zapewniać odpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi. Co więcej, mogą doprowadzić do atypowej reakcji na słońce. Jeśli w jednym sezonie nie zużyłaś całego kremu, raczej nie zostawiaj go na kolejny rok.

Pamiętaj o nawilżaniu skóry

Oczyszczanie, nawilżanie i ochrona to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne latem. Jeśli chodzi o nawilżanie, to w okresie letnim powinnaś pokochać kremy, które mają w swoim składzie hialuronowy. Substancja ta wiąże wodę, w efekcie stosując kosmetyki ją zawierające sprawisz, że Twoja skóra stanie się bardziej odporne na przesuszenie, na które latem narażona jest naprawdę często. Pamiętaj, że nawilżania wymaga każda, nie tylko sucha skóra. Nawilżać musisz także skórę normalną, tłustą i mieszaną.

Jakich składników szukać w kremach na lato?

Nawilżanie i ochrona nie wystarczą, jeśli chcesz dobrze zadbać o swoją skórę latem, musisz pamiętać również o stosowaniu antyoksydantów, które niszcząc wolne rodniki opóźniają proces starzenia skóry. Szukaj w kosmetykach kwasu ferulowego, witaminy C i floretyny -składniki te znajdziesz w kremach i serum. Możesz je aplikować nie tylko na twarz i szyję, ale także na dłonie. Do coraz bardziej popularnych letnich kosmetyków zalicza się wodę termalną (chłodzi, nawilża, koi podrażnioną skórę) i hydrolaty. Te ostatnie preparaty tonizują i odświeżają skórę, jeśli mają w składzie wyciąg z aloesu czy oczaru, mogą zmniejszyć zaczerwienie skóry, gdy przesadzisz z opalaniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz